Vážená paní, vážený pane,
váš lékař vám diagnostikoval – dnu.

Příčinou je zpravidla dlouhodobě nezdravá životospráva (přemíra alkoholu, masa,  vnitřností, luštěnin), genetické onemocnění, snížená vylučování kysleiny močové ledvinami, její zvýšené množství v krvi nebo nadváha.
Onemocnění začíná velmi nenápadně, bez jakýchkoliv příznaků. Zvýšená hladina kyseliny močové v kriv vede k usazování ostrých krystalků v měkkých tkáních a v kloubech. V akutním stádiu je nejčastěji postižen palec na noze, koleno nebo hlezno. Dna může napadnout i jiné klouby a dokonce i ušní lalůčky. Postižený kloub silně bolí, je oteklý, zarudlý, horký a extrémně citlivý. Nemocný může trpět i zvýšenou teplotou, která je vyvolána akutním zánětem.
Bezprostření pomocí je přikládání ledového obkladu na postižené klouby. Později přechází onemocnění do chronického stádia. V této fázi dochází k poškození a ž destrukci kloubu.

Při zanedbání a nedodržování diety nebo léčby může dojít:

K úplnému poškození kloubu a ztrátě jeho funkce
Ke vzniku ledvinových kamenů a kolice
K jiným metabolickým poruchám (cukrovce, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu)
K  vysokému tlaku a onemocnění oběhového systému

Dieta:

Prevencí dnového záchvatu je dieta se správným výběrem potravin. Velmi vhodné je snížit případnou nadváhu, dodržovat pitný režim a dostatečný pohyb.

Léčba:

Po vyšetření vám lékař předepíše vhodnou léčbu. Nejčastěji se používá kolchicin, urikosurika, nestereidní antirevmatika a analgetika. Léčba vyžaduje trpělivost a je dlouhodobá.
Při akutních záchvatech dny se užívají léky proti bolesti a léky tlumící zánětlivé procesy. V akutním stádiu se podávají léky, které zastavují zánět, případně antirevmatika a analgetika.

Léčba + dieta = omezení akutních záchvatů dny

Dieta ke snížení hladiny
kyseliny močové v krvi

V případě,že máte zájem o další materiály,obraťte se na svého lékaře nebo přímo na naši společnost: Pharmaselect CZ s.r.o.,
Rudka 123,66483,Rudka nebo na info@pharmaselect.cz